Nie rezygnuj z umowy przedwstępnej
Brak zapłaty za mieszkanie w wyznaczonym terminie nie spowoduje nieważności umowy sprzedaży. Jeśli nie zabezpieczysz dobrze swoich interesów w umowie, istnieje niebezpieczeństwo, iż przeniesiesz prawo własności bez otrzymania zapłaty
Rz: Jak zabezpieczyć swoje interesy, kupując mieszkanie na rynku wtórnym, kiedy wiemy, że finalizacja transakcji będzie odsunięta w czasie, a chcemy mieć pewność, że lokalu nie podkupi ktoś inny?
Piotr Łada: Realną i skuteczną ochronę interesu prawnego i majątkowego potencjalnego nabywcy zapewnia podpisanie umowy przedwstępnej. Zawiera się ją np. wtedy, gdy przed zawarciem umowy ostatecznej konieczne jest dopełnienie dodatkowych formalności, takich jak uzyskanie kredytu czy zaświadczenia z urzędu meldunkowego.Na podstawie umowy przedwstępnej strony zobowiązują się do zawarcia umowy sprzedaży oznaczonego lokalu. Umowa taka określa nie tylko przedmiot sprzedaży, lecz także inne istotne elementy transakcji, np. cenę, termin zawarcia umowy przyrzeczonej, stan techniczny lokalu. Obowiązuje jednak prosta zasada: strony zobowiązują się jedynie do tego, co wprost wynika z treści umowy.
Czy wystarczy zwykła umowa sporządzona bez udziału notariusza?Radzę podpisywać umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. Jeśli bowiem sprzedawca odmówi zawarcia umowy przyrzeczonej, nabywca w postępowaniu sądowym będzie uprawniony do żądania zawarcia takiej umowy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta