Czy płatnikiem podatku jest polski pośrednik
Ten, kto wypłaca należności osobie fizycznej, powinien pobrać i przekazać do urzędu podatek. Taka jest ogólna zasada
Jednak ustalenie, kto powinien pełnić funkcje płatnika, nie zawsze jest łatwe.
Zgodnie z art. 41 ust. 4 w związku z art. 41 ust. 1 ustawy o PIT osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które wypłacają osobom mającym miejsce zamieszkania w Polsce należności m.in. z tytułów określonych w art. 30a ust. 1 ustawy o PIT, muszą pobierać zryczałtowany podatek.
Na tle tych przepisów od lat pojawiają się wątpliwości, czy polski podmiot (np. bank) pełniący rolę przedstawiciela (agenta) jest obowiązany jako płatnik do pobierania zryczałtowanego podatku od kwot wypłacanych uczestnikom zagranicznego funduszu mającym miejsce zamieszkania w Polsce, w związku z umorzeniem ich tytułów uczestnictwa lub w związku z innymi przysługującymi im od funduszu świadczeniami.
Obowiązek tylko ustawowy
Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta