Wniesienie towaru na statek to nie dostawa do innego kraju
Aby zastosować 0-proc. stawkę VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie, towar musi być przemieszczony na terytorium innego państwa. Nie wystarczy przenieść go na statek zacumowany w polskim porcie, nawet jeśli jest pod obcą banderą
Orzekł tak WSA w Szczecinie w wyroku z 9 lipca 2008 r. (I SA/Sz 208/08).
Podatnik dostarczył wyroby tytoniowe na zacumowany w polskim porcie statek niemieckiej bandery. W deklaracji VAT-7 wykazał tę czynność w pozycjach „wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów” i zastosował do niej stawkę VAT 0 proc. Urząd skarbowy określił podatnikowi kwotę zobowiązania w VAT, uznając, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów nie miała miejsca, bo towar faktycznie nie przekroczył granic kraju. Zdaniem urzędu nie można przyjąć, że wniesienie wyrobów na statek niemieckiej bandery zacumowany w polskim porcie jest równoznaczne z wprowadzeniem ich na terytorium państwa członkowskiego. Wywóz towarów należy traktować jako fizyczne przemieszczenie na terytorium innego kraju.
Ponadto z art. 42 ustawy o VAT wynika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta