Jak opodatkować zbycie udziału w spółce osobowej
Wspólnik, który sprzedaje swój udział w spółce, musi wykazać przychód z tej transakcji. Czy może go rozliczyć tak jak inne z działalności gospodarczej?
Wtedy mógłby go opodatkować stawką liniową. Organy podatkowe optują jednak za tym, że jest to przychód ze zbycia praw majątkowych rozliczany według skali. Ale można polemizować z tym stanowiskiem.
W przypadku gdy wspólnik nie chce dłużej prowadzić działalności gospodarczej w formie spółki osobowej, może z niej wystąpić bądź zbyć swój udział. Konsekwencje podatkowe wystąpienia ze spółki omówiliśmy w DF z 4 sierpnia 2008 r. Kontrowersje wiążą się jednak też ze zbyciem udziałów.
Można przenieść prawa i obowiązki
Przepisy kodeksu spółek handlowych dopuszczają zbycie udziału w spółce osobowej na rzecz osoby trzeciej. Jednakże, zgodnie z art. 10 § 1 k.s.h., przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej jest możliwe jedynie wówczas, gdy umowa spółki tak stanowi. Ponadto, jeśli nie ma przeciwnych zapisów w umowie, do zbycia udziału konieczne jest uzyskanie pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników (art. 10 § 2 k.s.h.). Co istotne, za zobowiązania występującego wspólnika związane z uczestnictwem w spółce osobowej i zobowiązania tej spółki odpowiadają solidarnie wspólnik występujący oraz przystępujący.
Przepisy nie wymagają dla umowy zbycia udziału jakiejkolwiek szczególnej formy, co oznacza, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta