Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Deweloperzy nie zrezygnują z nowych inwestycji, ale mogą zwolnić tempo

18 sierpnia 2008 | Nieruchomości, budownictwo | Aneta Gawrońska
Artur Jankowski - dyrektor regionalny firmy Doradcy24
źródło: Rzeczpospolita
Artur Jankowski - dyrektor regionalny firmy Doradcy24

Jeżeli spadek cen bardzo się pogłębi, deweloperzy wkroczą do akcji i mogą zacząć wstrzymywać podaż, żeby odzyskać kontrolę nad rynkiem, wykorzystując fakt, że w naszym kraju mamy do czynienia z niedoborem mieszkań - rozmowa z Arturem Jankowskim - dyrektorem regionalnym firmy Doradcy24

Rz: W Warszawie, podobnie jak w innych miastach, deweloperzy mają dziś problemy z szybką sprzedażą mieszkań. Lokale stoją puste od miesięcy. Czy oznacza to, że deweloperzy zrezygnują z nowych inwestycji do czasu aż sprzedadzą już gotowe albo te w realizacji?

Artur Jankowski: Zrezygnują to zbyt mocno powiedziane. Myślę, że zwolnią tempo. Oczywiście deweloperzy mają problem z szybką sprzedażą lokali, a czasy monumentalnych zwyżek cen i sporych wahań na rynku minęły prawdopodobnie bezpowrotnie, ale to nie powód do zaprzestania nowych inwestycji.

Deweloperzy, podobnie jak firmy z innych branż nieustannie analizują rynek i na bieżąco korygują swoje plany inwestycyjne, starając się je dopasować do wielkości popytu. Oznacza to przede wszystkim spadek tempa i ograniczenie podaży. Pamiętajmy, że proces inwestycyjny w budownictwie jest bardzo długi i złożony z wielu etapów. To wszystko wpływa na analizę sytuacji i utrudnia obiektywną ocenę.

W skrajnych przypadkach może się jednak okazać, że zastój w branży rzeczywiście spowoduje całkowitą rezygnację z rozpoczynania nowych inwestycji, a nawet problemy finansowe firm budujących. Ale ten scenariusz dotyczy tylko małych i średnich firm. Największe firmy deweloperskie, które mają zapas kapitału, będą wykorzystywać okazję i przejmować podmioty słabe wraz z portfelem inwestycji i klientów.

Na razie nie jest źle. Od kilku miesięcy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8093

Spis treści
Zamów abonament