Kierownicy zapłacą za bezprawne zwolnienia
Firma może zażądać od przełożonego zwrotu odszkodowania, które musiała wypłacić pracownikowi. O ile kierownik zwolnił go niezgodnie z prawem
Takie konsekwencje może wywołać bardzo korzystny dla zatrudnionych wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 27 listopada 2007 r. (sygn. SK 18/05). TK stwierdził w nim, że osoba bezpodstawnie wyrzucona z pracy może się domagać pokrycia wszystkich szkód, które w ten sposób spowodował były pracodawca.
Dotychczas pracownicy, którzy przed sądem żądali odszkodowania za bezprawne zwolnienie z pracy, mogli liczyć najwyżej na odpowiednik trzymiesięcznego wynagrodzenia. Teraz mogą do niego zaliczyć wszystkie koszty, które powstały w wyniku zwolnienia, także te związane z poszukiwaniem nowej pracy, a gdyby udowodnił, że nie mógł jej znaleźć – również utracone zarobki.
Co prawda wyrzucony z pracy nie musi się domagać dodatkowego wynagrodzenia i może zadowolić się odszkodowaniem w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta