Które odsetki amortyzujemy, a które zaliczamy od razu do kosztów
Odsetki od kredytu na zakup środka trwałego są kosztem firmy. Ale kiedy: czy od razu po zapłacie, czy dopiero podczas amortyzacji?
Zasada jest taka: odsetki naliczone przed dniem oddania środka trwałego do używania zwiększają jego wartość początkową. Naliczone i zapłacone później są zaliczane bezpośrednio do kosztów. Problem w tym, że ustawodawca nie określił, co należy rozumieć przez pojęcie „odsetki naliczone”.
Najpierw ustalamy podstawę...
Przedsiębiorcy nie zaliczą wszystkich wydatków związanych z działalnością bezpośrednio do kosztów. Część z nich trzeba rozliczać w kosztach pośrednio – poprzez odpisy amortyzacyjne. Tak jest z wydatkami na środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne.
Aby rozpocząć amortyzację, musimy ustalić wartość początkową składnika firmowego majątku. Wartość ta jest podstawą, od której oblicza się wysokość odpisu amortyzacyjnego (przy zastosowaniu odpowiedniej stawki oraz metody).
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) oraz ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) wskazują szczegółowo sposób określenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w zależności od tego, na jakiej podstawie firma je nabyła. Najczęściej jest to zakup lub wytworzenie we własnym zakresie.
W przypadku zakupu składnika majątku jego wartość określa się w wysokości ceny nabycia. W przypadku wytworzenia wartość początkowa jest równa kosztom wytworzenia....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta