Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy kary powinny być wysokie?

21 sierpnia 2008 | Prawo | Lech Gardocki

Rozważania prof. Lecha Gardockiego, pierwszego prezesa Sądu Najwyższego

Pytanie, jakimi karami powinien kodeks karny grozić za poszczególne typy przestępstw, pojawia się w różnych sytuacjach. Po pierwsze, musi je sobie zadać ustawodawca, gdy tworzy nowy typ przestępstwa. Gdyby np. zdecydował się wprowadzić do kodeksu karnego nowy przepis dotyczący pozorowania działań terrorystycznych (czego, przyznaję, jestem zwolennikiem), grożący karą za fałszywy alarm bombowy i za stworzenie pozorów sytuacji zagrożenia powszechnym niebezpieczeństwem (np. podłożenie atrapy bomby zegarowej w szpitalu, szkole lub dużym sklepie) – to jednocześnie musiałby mieć wyrobiony pogląd na kwestię, jakie byłoby tu adekwatne zagrożenie karą.

Pytania o wysokość sankcji ustawowej pojawiają się też z reguły przy tworzeniu nowych kodeksów karnych. Jest to wówczas okazja do poprawiania zastanych ustawowych zagrożeń karą. Czasami budzą one, gdy się im przyjrzeć, pewne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8096

Spis treści
Zamów abonament