Nad Górnym Dunajem
Ziemie Szwabii Bawarskiej i Frankonii, z gotyckimi kościołami i kupieckimi miastami o historii sięgającej wczesnego średniowiecza, to jeden z najbardziej malowniczych, najzamożniejszych i najspokojniejszych regionów Niemiec.
Ale w przeszłości, od czasów gdy Dunaj stanowił granicę cesarstwa rzymskiego, stanowiły one widownię niezliczonych starć zbrojnych i wielu wielkich bitew. W czasach nowożytnych przyczyną toczonych tutaj wojen były waśnie religijne i trwająca wieki konfrontacja władców Francji i Habsburgów o dominację w Europie. W pobliżu Nördlingen doszło do dwóch wielkich batalii w czasach wojny trzydziestoletniej. Pod Blindheim stoczono bitwę, która w znacznej mierze zadecydowała o losach wojny o sukcesję hiszpańską, a pod Ulm Napoleon odniósł jedno ze swych najświetniejszych zwycięstw nad Austriakami.
Blindheim (Blenheim)
Na polach pod Blindheim wciąż jeszcze się zdarza, że lemiesz pługa natrafia podczas orki na czaszkę poległego tu przed 300 laty muszkietera czy kirasjera. Między Dunajem, Blindheim, Oberglau i Lutzingen – gdzie stanęły naprzeciw siebie na linii liczącej zaledwie ok. 7 km długości armie liczące ponad 100 tys. żołnierzy – zetlały bezimiennie w ziemi szczątki wielu spośród...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta