Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poplątane przypadki Wasyla Wyszywanego

23 sierpnia 2008 | Plus Minus | Piotr Semka Tatiana Serwetnyk
(źródło: Muzeum Miejskie w Żywcu)
źródło: Rzeczpospolita
(źródło: Muzeum Miejskie w Żywcu)
Wilhelm Habsburg w wyszywanej ukraińskiej koszuli
źródło: Wikipedia
Wilhelm Habsburg w wyszywanej ukraińskiej koszuli
Wilhelm Habsburg, sowiecki więzień
źródło: Wikipedia
Wilhelm Habsburg, sowiecki więzień

60 lat temu, 18 sierpnia 1948 roku, w kijowskim więzieniu NKWD zmarł austriacki książę krwi Wilhelm Franz von Habsburg-Lothringen – Ukrainiec z wyboru - pisze Piotr Semka

W Polsce i na Ukrainie w latach I wojny światowej znano go jako Wasyla Wyszywanego – kandydata na władcę królestwa ukraińskiego pod patronatem Berlina i Wiednia. W życiu tego Habsburga, który szczerze chciał zostać Ukraińcem, było wszystko. Wielkość i małość, arystokratyczna duma i nędza żenujących skandali. Flirt z lewicą i epizody czapkowania nazistom.

Imperialna kołyska

Wilhelm przyszedł na świat w 1896 roku w pałacyku na dalmatyńskiej wysepce Lošinj. Był najmłodszym z szóstki dzieci arcyksięcia Karola Stefana von Habsburga, który należał do czołówki rodu panującego nad imperium rozciągającym się od Tyrolu po Podole, od Krakowa po Bośnię. Karol Stefan zarządzał rozbudową austriackiej floty. Z czasem zaczął się rozglądać za inną drogą kariery. Jako dziedzic dóbr habsburskich w Żywcu zbliżył się do polskiej szlachty. W czym korona polskich królów jest gorsza od węgierskiej korony św. Stefana? – pytali galicyjscy arystokraci marzący o tym, by dualistyczną monarchię austro-węgierską wzbogacić o trzeci podmiot – Królestwo Polskie pod władzą regenta z cesarskiego rodu. Karol Stefan zaczął coraz bardziej serio traktować ten plan. Około 1906 roku przenosi się na stałe do Żywca i zaczyna demonstrować sympatie do polskości.

Młody Willy uczony jest od dziecka polskiej mowy. Jego starsze siostry zostają wydane za polskich arystokratów – w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8098

Spis treści
Zamów abonament