Lofty, galerie i pracownie artystyczne
W przypadku rewitalizacji starych budynków fabrycznych, bardziej opłaca się inwestować w działalność usługowo-handlową niż w apartamenty
Deweloperzy przekształcają stare zakłady przemysłowe w apartamentowce czy powierzchnię komercyjną głównie w dużych aglomeracjach oraz miejscowościach do nich przylegających.
– Inwestycje te są jednak bardzo kapitałochłonne ze względu na znaczny stopień dewastacji budynków – twierdzą pośrednicy z Ober-Haus.
Warszawa
W porównaniu z innymi miastami, w stolicy większość inwestycji rewitalizacyjnych jest na etapie planów i uzgodnień lub w początkowej fazie. Dominuje Praga. W Polskich Zakładach Optycznych, między Grochowską a Mińską, West Development odnawia fabryczne mury. Planuje w nich usługi komercyjne, biura, pracownie artystyczne lub ewentualnie galerie. Spółka BBI Development odnawia tymczasem praskiego Konesera, starą Warszawską Fabrykę Wódek, w której powstaną i apartamenty, i powierzchnie usługowe.
Między ul. Dobrą, Zajęczą i Wybrzeżem Kościuszkowskim powstaje Nowe Powiśle – kompleks mieszkalny wraz z zapleczem handlowo-rozrywkowym, w otoczeniu starych budynków pofabrycznych, w tym zabytkowej Elektrociepłowni Powiśle. Inwestorem przedsięwzięcia jest irlandzka spółka Menolly Poland. Trwa też rewitalizacja dawnej fabryki Pollena przy ul. Szwedzkiej, gdzie hiszpańska firma Restaura zamierza stworzyć 140 loftów.
– Na szczególną uwagę zasługuje odnowa dwóch pięknych, przedwojennych kamienic – Foksal 13...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta