Można zastosować 0-proc. stawkę, jeśli sprzedawca nie wiedział o fałszerstwie
Firma sprzedająca towary podróżnym, którzy ubiegają się o zwrot podatku, może stosować 0-proc. stawkę VAT. Powinna jednak mieć dokument potwierdzający ich wywóz poza Unię Europejską
Co w sytuacji, gdy dokument ten został sfałszowany? Taką sprawą zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (wyrok z 9 lipca 2008 r., I SA/Bk 162/08). Orzeczenie to było opisane w DF z 17 lipca br., ale ze względu na precedensowe podejście sądu warto się bliżej przyjrzeć tej sprawie.
Towar trzeba wywieźć
Podatnik sprzedawał towary podróżnym. Potwierdzał to dokumentami tax free. Przy sprzedaży stosował 0-proc. stawkę VAT. Urząd kontroli skarbowej uznał jednak, że dokumenty nie zawierały potwierdzenia przez graniczny urząd celny wywozu towarów. W związku z tym sprzedawca nie miał prawa do 0-proc. stawki. Potwierdziła to izba skarbowa, a sprawa trafiła do WSA.
Spór dotyczył zarówno okresów rozliczeniowych sprzed przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, jak i po akcesji. Przypomnijmy, że przed wejściem do Wspólnoty instytucja zwrotu VAT podróżnym (czyli osobom mającym miejsce zamieszkania poza Polską) uregulowana była w art. 21a – 21e ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Teraz mówią o niej art. 126 – 130 ustawy o VAT, a system zwrotu podatku dotyczy osób, które nie mieszkają na terytorium Wspólnoty.
Musi być dokument...
Jednak zarówno teraz, jak i poprzednio przesłankami zastosowania preferencyjnej stawki 0...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta