Spółka pobiera podatek przy wypłacie dywidendy
Wypracowanie zysku przez spółkę oznacza profity dla udziałowców, ale i dla fiskusa. Dywidendy są bowiem obciążone 19-proc. podatkiem. Czasami może być niższy albo wcale nie trzeba go pobierać
Dywidenda to kategoria przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Powstaje on w momencie jej faktycznego wypłacenia lub postawienia do dyspozycji uprawnionego. Sposób opodatkowania przychodu z tytułu dywidendy (nie pomniejsza się go o koszty uzyskania) uzależniony jest od kilku czynników. Istotne jest nie tylko, kto ją wypłaca i komu (osobie fizycznej, prawnej), ale także – w przypadku gdy jedna spółka wypłaca dywidendę drugiej – procentowy udział spółki otrzymującej dywidendę w kapitale zakładowym wypłacającej. W zależności od tego przychody z dywidend mogą być zwolnione od podatku (art. 22 ust. 4 ustawy o CIT).
19 proc. albo stawka z umowy
Spółka, która wypłaca należności z tytułu dywidendy, jest obowiązana, jako płatnik, pobrać zryczałtowany podatek dochodowy. Co do zasady, w przypadku udziałowców z polską rezydencją podatkową spółka powinna pobrać podatek w wysokości 19 proc. przychodu. Natomiast aby prawidłowo zastosować stawkę podatku i ustalić jego wysokość przy wypłacie dywidendy na rzecz udziałowca zagranicznego, spółka powinna znać jego rezydencję podatkową. Jest to o tyle istotne, że właściwą stawką podatku może być albo przewidziana w ustawie o CIT, albo wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT zastosowanie stawki podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta