Gdzie rozliczać dochody zagranicznych wspólników spółek osobowych
Zyski cudzoziemca, który prowadzi działalność w spółce osobowej, są obciążone polskim podatkiem, pod warunkiem że można ją uznać za jego zakład. Nie zawsze łatwo to jednak rozstrzygnąć
Coraz więcej zagranicznych firm prowadzi w Polsce działalność przy wykorzystaniu spółek osobowych. Co do zasady, uczestnictwo w takiej spółce oznacza powstanie zakładu i powoduje obowiązek rozliczania przychodów w Polsce.
Dochód wykazuje udziałowiec
Spółka cywilna oraz handlowe spółki osobowe nie mają osobowości prawnej i nie są podatnikami podatku dochodowego ani od osób fizycznych, ani od osób prawnych. Opodatkowanie wypracowanego dochodu następuje zatem bezpośrednio u wspólników. W zależności od tego, czy wspólnikiem jest osoba prawna, czy osoba fizyczna, dochód jest opodatkowany odpowiednio CIT albo PIT.
Praktyka pokazuje, że coraz częściej wspólnikami w spółkach osobowych są podmioty zagraniczne – osoby fizyczne oraz osoby prawne – będące rezydentami podatkowymi w innych krajach. Co istotne, wspólnikami w spółkach osobowych mogą być nie tylko podatnicy z Unii Europejskiej (czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego), ale także wszyscy inni obcokrajowcy. Powyższa zasada nie odnosi się jednak do wszystkich rodzajów spółek osobowych. Zgodnie bowiem z art. 13 ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niektóre osoby zagraniczne mają prawo podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej jedynie w formie spółki komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta