Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każde nieszczęśliwe zdarzenie jest wypadkiem przy pracy

29 sierpnia 2008 | Dobra firma | Agata Lanakamer-Prasołek Łukasz Prasołek
autor zdjęcia: Paweł Gałka
źródło: Rzeczpospolita
Kwoty te obowiązują od 1 kwietnia 2008 r. do 31 marca 2009 r.
źródło: Rzeczpospolita
Kwoty te obowiązują od 1 kwietnia 2008 r. do 31 marca 2009 r.

Aby zdarzenie w firmie uznać za wypadek przy pracy, musi ono spełniać kilka warunków, których stwierdzenie nie zawsze jest proste. Potwierdza to liczba spraw sądowych dotyczących takich sytuacji

Wypadkiem przy pracy jest zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, jeśli nastąpiło w związku z pracą. Wynika tak z art. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.). Wszystkie te cechy muszą wystąpić łącznie, a brak którejkolwiek z nich skutkuje stwierdzeniem, że nie doszło do takiego wypadku.

Nagłość zdarzenia oznacza co do zasady krótkie, momentalne, jednorazowe, gwałtowne wystąpienie przyczyny zewnętrznej. Na ogół nie ma w tym zakresie wątpliwości, gdyż wypadki mają najczęściej gwałtowny i jednorazowy przebieg. Tak jest np., gdy uraz nastąpił w wyniku kraksy komunikacyjnej czy działania maszyny w zakładzie produkcyjnym. Niekiedy jednak sytuacja nie jest jasna.

Z reguły działanie przyczyny zewnętrznej nie może być rozłożone w czasie, powinno wręcz przebiegać w trakcie jednej dniówki – stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 8 grudnia 1998 r. (II UKN 349/98). Gdy więc pracownik jest stale narażony na niekorzystne warunki, które stopniowo pogarszają jego stan zdrowia, nie ma mowy o wypadku przy pracy. W grę wchodzi choroba zawodowa lub pracownicza.

Przykład 1

Pan Józef pracował przez dziesięć lat jako spawacz w narażeniu na oddziaływanie gazów spawalniczych i promieniowania

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8103

Spis treści

Obiekty i usługi konferencyjno-szkoleniowe

Zamów abonament