Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy prowadzeniu teczek zatrudnionych potrzeba skrupulatności i porządku

29 sierpnia 2008 | Dobra firma | Beata Naróg
Jakie dokumenty wpinamy do teczek personalnych
źródło: Rzeczpospolita
Jakie dokumenty wpinamy do teczek personalnych

Musisz założyć i prowadzić akta osobowe personelu, ale nie wolno ci domagać się wszystkich zaświadczeń od kandydatów do pracy

Teczkę osobową, którą zakłada się oddzielnie dla każdego pracownika, należy podzielić na trzy części A, B i C. Do części A pracodawca wpina dokumenty związane z zatrudnieniem. Część B przeznaczona jest na te, które dotyczą nawiązania stosunku pracy (np. umowa o pracę) oraz przebiegu zatrudnienia. Natomiast w części C umieszcza się dokumenty związane z zakończeniem pracy (patrz tabela). Wszystkie papiery w poszczególnych częściach powinny być ułożone chronologicznie, ponumerowane i opisane. Takie zasady kompletowania teczek określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

Jeśli zlekceważysz założenie i prowadzenie akt osobowych pracowników, maksymalna grzywna może wynieść nawet 30 tys. zł, a nakłada ją sąd grodzki.

Tylko kopie

Musisz kserować wszelkie dokumenty, które pracownik ci przedstawia, np. świadectwa pracy, świadectwa szkolne (dyplomy ukończenia studiów), zaświadczenia o pobieraniu zasiłku dla bezrobotnych, a oryginalne egzemplarze zwracasz zatrudnionemu. Przepisy zapewniają pracodawcy prawo jedynie wglądu do dokumentu źródłowego.

Nie przesadzaj z wymaganiami

Od pracowników, którzy są rodzicami, potrzebne będą ci...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8103

Spis treści

Obiekty i usługi konferencyjno-szkoleniowe

Zamów abonament