Komórkowy hokus-pokus
Nowa nadzieja w walce z cukrzycą. Uczeni przekształcili zwykłe komórki trzustki w wyspecjalizowane produkujące insulinę. Eksperyment przeprowadzony na myszach pomoże także w odbudowywaniu innych zniszczonych narządów
Naukowcy i lekarze są zgodni: przyszłość należy do medycyny regeneracyjnej. Możliwość powstawania w laboratoriach zamienników chorych tkanek albo stymulowanie organizmu do ich wytwarzania da szansę na wyleczenie wielu poważnych chorób.
Do tej pory największe nadzieje pokładano w terapii z zastosowaniem komórek macierzystych. Mają one bezcenną właściwość przekształcania się w dowolną tkankę. Zespół pracujący pod kierunkiem dr. Douglasa Meltona z amerykańskiego Harvard Stem Cell Institute udowodnił, że podobny efekt można uzyskać jeszcze inną metodą.
– Budziłem się każdego dnia z myślą, by znaleźć sposób na stworzenie komórek produkujących insulinę – mówi Melton. Dwójka jego dzieci choruje na cukrzycę typu 1. Wyniki badań publikuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta