Jazda na gapę, czyli konsumpcja górą
Radzie Polityki Pieniężnej powinno być teraz łatwiej podjąć decyzję o podwyżce stóp procentowych, choć to nie oznacza, że musi do niej dojść. Nad obawą przed inflacją przeważać zacznie troska o wzrost gospodarczy
Jeszcze przed publikacją danych o lipcowej produkcji przemysłowej kontrakty FRA 9x12 wyceniały 70 punktów bazowych obniżki stóp przez węgierski bank centralny; ale tylko 7 pkt bazowych w przypadku Narodowego Banku Polskiego. Wzrost sprzedanej produkcji przemysłowej w wysokości 5,6 proc., licząc rok do roku, a później komentarze niektórych członków Rady Polityki Pieniężnej (już po sierpniowej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie) błyskawicznie zmieniły oczekiwania uczestników rynku.
Dziś wycena obniżek stóp w Polsce na przyszły rok, która pewniej zagościła w kontaktach terminowych dopiero po obniżce stóp w Czechach, sięga już 75 – 100 pkt. Te oczekiwania umocnią się jeszcze po ogłoszeniu danych sierpniowych, kiedy to z uwagi na mniejszą liczbę dni roboczych dynamika produkcji może być ujemna. Dane, które zostaną opublikowane we wrześniu, zepchną trend w produkcji w okolice 4 – 6 proc. w ujęciu rocznym. Potwierdzeniem zasadności takich oczekiwań stają się już dziś informacje o nowych zamówieniach w przemyśle, które spadły o 4,3 proc. w ujęciu rok do roku. Źle to wróży produkcji.
Jaki wzrost PKB
Trend produkcji rzędu 4 – 6 proc. odpowiada dynamice PKB poniżej 4 proc. w ujęciu rocznym. Nie sądzę, by tempo wzrostu spadło w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta