Selekcja prokuratorów krajowych
Projektowana zmiana ustawy o prokuraturze narusza konstytucję, nie uwzględnia wyroków Trybunału Konstytucyjnego i przepisów prawa wspólnotowego – uważa doktorant Katedry Prawa Pracy i Polityki Społecznej UJ
Prokurator Prokuratury Krajowej, który nie zostanie powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Generalnej, na swój wniosek złożony w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy przeniesiony zostanie w stan spoczynku, jeżeli ukończył 50 lat lub przepracował jako prokurator nie mniej niż 20 lat, w tym ostatnie trzy lata na stanowisku prokuratora Prokuratury Krajowej.
Tej treści art. 19 ust. 3 projektu nowelizacji ustawy o prokuraturze z 3 czerwca tego roku dotyczy zatem tych prokuratorów Prokuratury Krajowej, którzy nie zostaną powołani do Prokuratury Generalnej i nie przyjmą powierzonych im czynności w prokuraturach apelacyjnych, a zarazem spełniają warunki przewidziane w tej ustawie umożliwiające przejście w stan spoczynku, czyli na emeryturę.
Jednakże pośrednio przepis ten wpływa na status prawny oraz opcje w kształtowaniu kariery zawodowej przez pozostałych prokuratorów Prokuratury Krajowej, dla których nie będzie miejsca w Prokuraturze Generalnej.
Na bakier z zasadą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta