Za błąd brokera odpowiada jego ubezpieczyciel
Jeśli broker nieprawidłowo spisze umowę ubezpieczenia, to szkodą jego klienta jest odmowa wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową
Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 5 września 2008 r. (I CSK 64/08). W grudniu 2002 r. spółka Lyster-Group zleciła brokerowi czynności przygotowawcze do zawarcia umowy ubezpieczenia majątku trwałego z poprzednikiem firmy Generali. 18 grudnia 2001 r. doszło do zawarcia tej umowy. Objęła ona m.in. żuraw dźwigowy. Został on 3 lipca 2003 r. zamontowany na kolejnej budowie. Montaż zakończono o godz. 17, a już o godz. 17.30 żuraw się zawalił i uległ zniszczeniu. Powodem było zamontowanie go na niewłaściwym podłożu. Szkodę spółka wyliczyła na 311 tys. zł i zwróciła się o wypłatę tej kwoty w ramach ubezpieczenia od Generali. Ubezpieczyciel odmówił, bo szkoda powstała w innym miejscu niż wskazane w umowie ubezpieczenia. Przyczyną był błąd brokera, który wpisał w umowie niewłaściwe miejsce.
Spółka zwróciła się więc o wypłatę 270 tys. zł do HDI Asekuracja, w której broker ubezpieczył...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta