Po godzinach we wtorek
Artystyczny powrót do przeszłości
Rok 1968 kojarzy nam się zazwyczaj z burzliwymi wydarzeniami w Polsce. Tymczasem rewolucyjna fala ogarnęła wtedy właściwie cały świat, co nie mogło pozostać bez wpływu na artystów i ich sztukę. Od dziś możemy oglądać w Zachęcie ważną wystawę, która prezentuje zjawiska społeczne i kulturowe tego czasu, jak np. szybki rozwój popkultury, utopijne wizje architektoniczne i ruchy emancypacyjne. Nie jest to w żadnym wypadku jedynie sterylny wycinek sztuki A.D. 1968. W „Rewolucjach 1968” mamy raczej do czynienia z próbą odpowiedzi na pytanie: Jak sztuka towarzyszyła zmianom i czy była w nie zaangażowana? Swoje interpretacje i reinterpretacje tematu pokazują tu m.in. Andrzej Urbanowicz (na zdjęciu jego praca „Everyday, everyway, everywhere” z 1972 roku), Grzegorz Kowalski, Guy Debord i Joseph Beuys.
Zachęta, plac Małachowskiego 3, tel. 022 827 58 54, godz. 12 – 20.
Igor Seider
Katarzyna Kiełczewska: Nie tylko bawi, lecz także daje do myślenia
Do czwartku trwa Czeski Cykl Filmowy. Prezentujecie głównie kinematografię z przełomu ostatnich dekad. Można powiedzieć, że w tym czasie kino czeskie przeszło jakąś rewolucję?
Katarzyna Kiełczewska, dyrektor kina Luna: Rewolucję przeżyła na pewno polska publiczność, która wprost uwielbia kino czeskie. Nawet w programie Festiwalu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta