Najgorszy stożek świata
Neapol w cieniu góry. Zbiornik gorącej magmy pod Wezuwiuszem przesuwa się w górę. Czy jest to zapowiedź katastrofalnego wybuchu? Badają to francuscy i włoscy naukowcy
Od ostatniego wybuchu Wezuwiusza minęły 64 lata, od niszczycielskiego kataklizmu, który unicestwił Pompeje, minęło 1930 lat. Niestety, wulkan jest wciąż aktywny, erupcja jest możliwa.
Przewidywanie przyszłych wybuchów jest wielkim wyzwaniem dla wulkanologów. Powinni umieć określić, czy będzie na tyle silna, aby zagrozić aglomeracji Neapolu skupiającej 700 tys. ludzi. Żyją oni w bezpośrednim sąsiedztwie wulkanicznego stożka.
Zadania podjęli się geofizycy z Państwowego Instytutu Nauk o Ziemi z Orleanu we Francji (CNRS – Centre National de la Recherche Scientifique). Współpracują z nimi naukowcy włoscy. Zespołem kieruje prof. Bruno Scaillet. Wyniki ich prac publikuje tygodnik naukowy „Nature”.Naukowcy chcą sprawdzić, czy w najbliższym czasie, w perspektywie kilkudziesięciu lat, możliwy jest katastroficzny scenariusz. W tym celu zbadali, w jakiej pozycji znajdował się zbiornik z lawą pod Wezuwiuszem w ciągu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta