Testament bezpieczniej spisać u rejenta
Tylko bezpośredniego spadkobiercę można zobowiązać do wykonania zapisu z testamentu. Jego następcy już nie
Potwierdził to Sąd Najwyższy, rozpatrując spór między Marią K. a Aleksandrem G. o mieszkanie o pow. 48 mkw. położone w centrum Warszawy. Alina N.K., osoba bezdzietna, sporządziła w 1990 r. testament własnoręczny. Jako jedynego spadkobiercę powołała do spadku Mieczysława G., z którym była przez dłuższy czas związana. W testamencie zamieściła zapis na rzecz Jerzego K., bratanka zmarłego męża, obejmujący spółdzielcze własnościowe prawo do wskazanego mieszkania, z tym że miało ono przejść na własność Jerzego K. dopiero po śmierci Mieczysława G.
Alina N.K. zeszła z tego świata w 1995 r., Mieczysław G. przeżył ją o osiem lat. Spadek po nim przypadał jako jedynemu spadkobiercy jego synowi Aleksandrowi G.
Żądał wykonania zapisu
Jerzy K. w 2003 r. wystąpił przeciwko Aleksandrowi G. z żądaniem wykonania zapisu ciotki i przekazania mu praw do mieszkania. W trakcie procesu Jerzy K. zmarł i w jego miejsce wstąpiła jako jedyna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta