Już niebawem przetargi będą prowadzone na podstawie nowych przepisów
Nowe zasady uzupełniania dokumentów, możliwość poprawiania nieistotnych błędów i samodzielnego przedłużania terminu związania ofertą – to tylko niektóre zmiany w przepisach o zamówieniach publicznych
Wynikają one z uchwalonej niedawno przez Sejm nowelizacji prawa zamówień publicznych. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Wejdzie w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia. Warto jednak już teraz przygotować się na zmiany. Część przepisów znajdzie bowiem zastosowanie do przetargów, które dziś są ogłaszane czy nawet już trwają (bardziej szczegółowo piszemy o tym na sąsiedniej stronie).
Uzupełnianie dokumentów
Przedsiębiorcy przyzwyczaili się już do tego, że jeśli nie złożą na czas wszystkich dokumentów czy oświadczeń, mogą to później nadrobić. Pozwala na to art. 26 ust. 3 pzp. Początkowo miał się zmienić tylko na tyle, żeby dopuszczać możliwość uzupełniania pełnomocnictw. W trakcie prac w Senacie pojawiła się jednak dużo bardziej radykalna poprawka, którą następnie zaakceptowali posłowie.
Dzisiaj, wzywając wykonawcę do uzupełnienia dokumentów, zamawiający wyznacza termin dostarczenia nowych. I muszą one potwierdzać spełnianie warunków w terminie wyznaczonym na uzupełnienie.
przykład 1Po otwarciu ofert zamawiający orientuje się, że zaświadczenia z banku na temat posiadanej przez wykonawcę zdolności kredytowej nie odpowiada wymaganej kwocie. Wzywa więc wykonawcę do uzupełnienia tego dokumentu, wyznaczając na to datę 16 września. Jeśli dokument potwierdza, że 16 września
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta