Reklama lub handel w pobliżu ulicy wymaga odrębnego zezwolenia
Nawet wystawienie zwykłego straganu na chodniku wymaga niemałych formalności. Przedsiębiorca musi złożyć wniosek o zajęcie pasa drogowego i przygotować się na wydatki
Osoba zainteresowana ustawieniem kiosku czy straganu (niezależnie od tego, czy przed własnym sklepem czy odrębnie) składa wniosek do miejscowego zarządu dróg o wydanie zezwolenia na umieszczenie w pasie drogowym drogi publicznej obiektu handlowego. Wiele zarządów zamieszcza wnioski w Internecie i wtedy trzeba to zrobić na takim właśnie formularzu. Wnioski w poszczególnych miastach różnią się od siebie także zawartością merytoryczną. Trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj wniosku. W niektórych miastach są np. tylko trzy ich rodzaje, a w innych osiem.
Wymagania zależą od miasta
Jeżeli ktoś chce postawić kiosk i w nim handlować (obiekt trwały), występuje o zajęcie na cele budowlane. Jeśli natomiast ubiega się o plac na odręczną sprzedaż kwiatów czy zniczy, np. przed Wszystkimi Świętymi – to w wielu gminach wypełni wniosek o zajęcie pasa na zasadach wyłączności.
Jednak złożenie samego wniosku i określenie czasu zajęcia to często za mało. Są dodatkowe wymagania. Na ogół trzeba przedstawić rzut poziomy obiektu oraz oczekiwany czas obowiązywania zezwolenia. Dołączyć należy też mapę geodezyjną w skali 1: 500 lub 1: 1000 z naniesioną lokalizacją obiektu oraz wypis z rejestru gruntów.
Niekiedy biurokratycznych wymogów jest jeszcze więcej. Na przykład w Poznaniu po wydaniu przez ZDM pozytywnej opinii wnioskodawca powinien uzyskać decyzję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta