Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bunty w obozach zagłady

16 września 2008 | Żydzi polscy

Bunty w Treblince i Sobiborze przyspieszyły decyzję o likwidacji żydowskich obozów pracy na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

Do zbrojnych wystąpień doszło również w obozach zagłady w Treblince i Sobiborze. W Treblince wolę oporu wzmocniły wieści o długotrwałym oporze warszawskiego getta. Przygotowania pod dowództwem doktora Juliana Chorążyckiego, a po jego śmierci inżyniera Marcelego Galewskiego, trwały kilka miesięcy. Datę rozpoczęcia akcji wyznaczono na godz. 4.30 po południu 2 sierpnia 1943 r. Planowano zdobycie broni, opanowanie i zniszczenie obozu, a w końcu masową ucieczkę w okoliczne lasy.

W przededniu buntu w obozie przebywało 840 więźniów, których pilnowało 22 esesmannów i 80 wachmanów. Nie wszystkie cele udało się zrealizować. Przejęto z magazynu kilkanaście karabinów i granaty, lecz niespodziewany incydent spowodował przyspieszenie akcji o pół godziny, nie udało się powiadomić o tym wszystkich, a przede wszystkim wykorzystać elementu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8118

Spis treści
Zamów abonament