Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbrojne podziemie w getcie

16 września 2008 | Żydzi polscy | Dariusz Libionka
Mordechaj Anielewicz, ps. Malachit i Aniołek, dowódca ŻOB podczas powstania w getcie warszawskim
źródło: ŻIH
Mordechaj Anielewicz, ps. Malachit i Aniołek, dowódca ŻOB podczas powstania w getcie warszawskim

Jesienią 1942 r. działania organizacyjne wkroczyły w nową fazę m.in. dzięki działalności Mordechaja Anielewicza (1919 – 1943), członka Haszomer Hacair, który w tym czasie powrócił do getta warszawskiego.

W październiku 1942 r. nastąpiło rozszerzenie ŻOB o Poalej Syjon-Lewicę. Jednocześnie powoływano do życia cywilne przedstawicielstwo polityczne pod nazwą Żydowski Komitet Narodowy (ŻKN) z zadaniem reprezentowania ludności żydowskiej przed czynnikami polskimi.

Faktem przełomowym dla konspiracji getta było nawiązanie stałego kontaktu z przedstawicielami z AK. Wielka w tym zasługa posiadających przedwojenne kontakty z Haszomer Hacair działaczy harcerskich: Aleksandra Kamińskiego, redaktora naczelnego „Biuletynu Informacyjnego”, Ireny Adamowicz i Tadeusza Kwaśniewskiego. Oni to skontaktowali przedstawiciela ŻOB Wilnera z referatem żydowskim w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK kierowanym przez Henryka Wolińskiego „Wacława”. 2 grudnia 1942 r. do ŻOB przystępował Bund. Jednocześnie parafowano porozumienie tej partii z ŻKN, na mocy którego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8118

Spis treści
Zamów abonament