Młodzi ludzie i stare mieszkania przyciągają deweloperów do Polski
Czego hiszpańskie firmy poszukują w Warszawie? Ceny mieszkań w naszej stolicy są bowiem nadal niższe niż w Barcelonie czy Madrycie. Jak będzie za rok?
Rz: Czym różni się rynek mieszkaniowy w Hiszpanii od tego w Polsce?
Pablo Zabala: Istnieją dwie zasadnicze różnice miedzy polskim a hiszpańskim rynkiem nieruchomości. Pierwszym elementem, który odróżnia jeden rynek od drugiego, jest wielkość potencjalnego popytu. Dla polskiego rynku charakterystyczne są dwie cechy, które mają drugorzędne znaczenie w Hiszpanii. Po pierwsze czynnik demograficzny – w Polsce jest wiele młodych osób zakładających rodziny i szukających swojego pierwszego, samodzielnego mieszkania. Po drugie, w Polsce jest wiele mieszkań bardzo starych i o niskim standardzie, co sprawia, że ich obecni właściciele planują ich zamianę na mieszkania w nowym budownictwie, generując tym samym popyt na nowe mieszkania.
Kolejną zasadniczą różnicą pomiędzy rynkiem polskim i hiszpańskim jest bardzo mocno rozwinięty rynek tzw. drugiego domu, czyli apartamentów i domów w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta