Które usługi trzeba opodatkować, jakie transakcje dają prawo do odliczenia
W kolejnym odcinku naszego cotygodniowego cyklu przedstawiamy ciekawe wyroki w sprawach podatkowych, jakie wydały ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny oraz wojewódzkie sądy administracyjne. Wybór orzecznictwa przygotował Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
Sam zakup wierzytelności jest zwolniony z VAT
Usługi ściągania długów są opodatkowane. Nie świadczy ich jednak firma, który tylko nabyła wierzytelność
Potwierdził to WSA w Warszawie w wyroku z 3 września 2008 r. (III SA/Wa 783/08).
Spółka zamierzała nabyć wierzytelność po cenie niższej niż jej nominalna wartość. Zwróciła się z zapytaniem do organu podatkowego: czy powstanie po jej stronie obowiązek podatkowy z tytułu tej transakcji? Zdaniem spółki jest to usługa pośrednictwa finansowego, która na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 i załącznika nr 4 ustawy o VAT jest zwolniona z podatku. Zaznaczyła, że wykonywana przez nią czynność była prowadzona na własny rachunek, z prywatnych środków i wiązała się z przejęciem ryzyka niewypłacalności dłużnika.
Jednak organ podatkowy stwierdził, że spółce nie przysługiwało zwolnienie, ponieważ taka czynność mieści się w pojęciu usług ściągania długów, które stanowią wyjątek od zwolnienia usług pośrednictwa finansowego.
WSA przyznał rację spółce. Stwierdził, że usługa ściągania długów oznacza istnienie takiej relacji między usługodawcą i usługobiorcą, gdzie ten pierwszy zobowiązuje się do ściągnięcia długów w zamian za przysługujące mu wynagrodzenie. W związku z nabyciem wierzytelności na własność i brakiem ekwiwalentnego wynagrodzenia taka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta