Restauratorom przestanie grozić utrata koncesji
Przedsiębiorcy nie stracą zezwolenia na sprzedaż alkoholu, gdy nie wniosą w terminie opłat do gminy. Resort gospodarki chce złagodzić przepisy
W tej chwili przedsiębiorca, który posiada zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych, musi do 31 stycznia przekazać informację o wartości tego, co sprzedał w roku poprzednim.
Na tej podstawie gmina określa wysokość opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. Trzeba ją wnosić w równych ratach trzy razy w roku (do 31 stycznia, do 31 maja oraz 30 września danego roku). Pieniądze trafiają na rachunek gminy, a ta przeznacza je na programy profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych (art. 111 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi).
Kara za niedotrzymanie terminu i choćby najmniejszą zwłokę w zapłacie jest dotkliwa. Gmina cofa zgodę na sprzedaż alkoholu. O wydanie nowej nie można się ubiegać od razu, ale dopiero po upływie sześciu miesięcy. Sankcja ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta