Firmy muszą pamiętać także o lokalnych należnościach
Niektóre opłaty przedsiębiorcy muszą wnosić gminom, na terenie których działają. Chodzi m.in. o podatek od nieruchomości, środków transportowych oraz rolny i leśny
Generalnie jest tak, że rady gmin same ustalają wysokość daniny, choć w ustawach są górne stawki, których przekraczać nie wolno. Często się więc zdarza, że opłaty w jednej gminie różnią się znacząco od tych, które obowiązują 500 m dalej, ale już w innej miejscowości. Omówimy tylko najważniejsze dla firm.
Od nieruchomości
Płacą go wprawdzie zarówno prowadzący działalność, jak i nieprowadzący jej, ale ci pierwsi według wyższych stawek. Podatek wiąże się z posiadaniem gruntu, budynku czy budowli.
Obowiązek zapłaty wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.). Obejmuje on:
- budynki lub ich części,
- budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (innej niż rolnicza lub leśna),
- grunty nierolnicze, tj. nieobjęte przepisami o podatku rolnym lub leśnym,
- grunty rolne i leśne, jeśli są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza lub leśna.
Podstawą obliczenia tego podatku jest:
- dla gruntów – ich powierzchnia,
- dla budynków lub ich części – powierzchnia użytkowa. Uwzględnia się powierzchnię użytkową wszystkich jego kondygnacji z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigów, mierzoną po wewnętrznej długości ścian w metrach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta