Leasing prawie jak kredyt
Oferta leasingowa zaczyna konkurować z kredytem bankowym przy realizacji inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych
Średnie, małe i mikro firmy chętnie ubiegają się o środki z funduszy Unii Europejskiej, bo dają one możliwość odzyskania części nakładów na inwestycje. Najpierw jednak przedsiębiorca i tak musi mieć własne środki. Z raportu przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że finansowanie udzielone przez banki w ramach dotacji unijnych na lata 2004 – 2006 przekroczyło 70 proc. Dla porównania: udział leasingu we wnioskach rekomendowanych do realizacji wyniósł średnio w czterech rundach nieco mniej niż 10 proc.
Konkurencja nie była więc zbyt wielka. Powodów tego jest wiele. Firmy leasingowe niejednokrotnie wskazywały, że leasing i kredyt nie są traktowane tak samo. Choćby dlatego, że klient korzystający z kredytu mógł zaraz po zrealizowaniu inwestycji otrzymać całość dotacji, natomiast w przypadku leasingu jej wypłata następowała dopiero po zapłaceniu sześciu rat. Wiele dotychczasowych utrudnień zostało już jednak zmienionych przy nowych okresie programowania na lata 2007 – 2013.
Wyrównywanie szans
I tak choćby przedsiębiorcy mogą teraz korzystać z leasingu praktycznie we wszystkich programach operacyjnych, a nie bardzo ograniczonej ich puli, jak było wcześniej. Leasing jako koszt kwalifikowany został wpisany do „Krajowych wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta