Do metra po sztukę
Projektowanie metra to dla architekta ukoronowanie kariery – mówi Andrzej Chołdzyński, twórca m.in. stacji Plac Wilsona i projektów stacji drugiej linii z Woli na Pragę.
Jak metro zmienia miasto?
Andrzej Chołdzyński, architekt: Metro je tworzy. Nadaje mu metropolitalny charakter. Jest też synonimem urbanizacji i bezpieczeństwa. Pozwala się w mieście odnaleźć nie tylko turystom, ale też jego mieszkańcom. Można beztrosko spacerować ulicami, nie znając jego planu, a kiedy chcemy wrócić do domu, wystarczy tylko znaleźć stację.
Jak konkretnie wpłynęło na Warszawę?
Stała się bardziej metropolitalna. Metro przyciągnęło do stolicy inwestycje i kulturę. Zwiększyło intensywność zabudowy. Przed wybudowaniem metra stolica miała ok. 1 mln mieszkańców, ale w kategorii miast dojrzałych – posiadających wszystkie atrybuty miejskości – znajdowała się w drugim szeregu. Teraz może bez przeszkód aspirować do miana kulturalnej i biznesowej stolicy Europy Środkowej.
A gdy powstanie druga linia metra, co stanie się z centrum?
Kiedy pojawi się druga linia i obwodnica Warszawy, okaże się, że nie trzeba mieć samochodu, żeby poruszać się po mieście. Takie ruchliwe ulice jak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta