Niepełnosprawnemu musisz dać dłuższy urlop
Niepełnosprawny w firmie to nie tylko ulgi i przywileje. To również dodatkowe obowiązki związane m.in. z koniecznością udzielenia dodatkowego urlopu
Co powinien wiedzieć właściciel firmy, zanim podejmie decyzję o przyjęciu niepełnosprawnego do pracy? Przede wszystkim to, że taka osoba może pracować, jeśli będzie dopuszczona do pracy przez lekarza medycyny pracy, a to, co ma robić, jest zgodne ze wskazaniami z orzeczenia lekarskiego.Rekrutując pracownika pracodawca powinien się kierować obiektywnymi kryteriami, jak jego umiejętności czy doświadczenie zawodowe. Nie może dyskryminować kandydata ze względu na niepełnosprawność.
Trzy stopnie i otwarty rynek
Zasady zatrudniania niepełnosprawnych określa ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.). Wyróżnia ona trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany i znaczny. Orzeczenie ustalające stopień niepełnosprawności jest podstawą do przyznania ulg i uprawnień.
Osoby niepełnosprawne niezdolne do pracy bądź posiadające obniżoną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta