Ocaleni ocalają pamięć i kulturę
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów
Najliczniejszą i najważniejszą świecką organizacją jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, którego władze krajowe mają swoją siedzibę w Warszawie przy pl. Grzybowskim. Organizacja powstała – na mocy decyzji władz PZPR w 1950 r., kiedy w kraju zapanowała tendencja unifikacyjna i likwidacja wszystkich niekontrolowanych w pełni organizacji – z połączenia Centralnego Komitetu Żydów Polskich i Żydowskiego Towarzystwa Kulturalnego. Przemiany ustrojowe i ekonomiczne lat 90. stworzyły towarzystwu nowe możliwości działania, w tym także na arenie międzynarodowej. Z roli obserwatora TSKŻ stał się pełnoprawnym członkiem Światowego Kongresu Żydów i Europejskiego Kongresu Żydów, nawiązano ściślejsze kontakty z takimi organizacjami żydowskimi, jak European Council of Jewish Community we Francji, Yad Vashem i World Zionist Organisation w Izraelu.
Towarzystwo posiada 17 oddziałów terenowych w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach, Bielsku-Białej, Gliwicach, Żarach, Wałbrzychu, Częstochowie, Lublinie, Szczecinie, Gdańsku, Krakowie, Legnicy, Bytomiu, Dzierżoniowie i Poznaniu. W Śródborowie pod Warszawą prowadzi ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy.
Celem towarzystwa jest zaspokajanie potrzeb kulturalnych społeczności żydowskiej i jej reprezentowanie, rozwijanie twórczości literackiej, artystycznej i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta