Ze zwolnienia może korzystać i mąż, i żona
Jeżeli małżonkowie nie wskażą, kto z nich będzie płacił VAT z najmu lokalu użytkowego, to podatnikami są oboje. A to oznacza, że każdemu przysługuje limit uprawniający do zwolnienia
– Chcę wynająć lokal użytkowy. Czy limit 50 000 zł zwalniający z VAT dotyczy obojga małżonków, czy każdego z osobna? – pyta czytelnik DF.
Najprościej odpowiedzieć na to pytanie, gdy każdy z małżonków prowadzi odrębnie firmę, a także gdy wynajmują lub dzierżawią nieruchomości należące do ich odrębnego majątku. Nie ulega wówczas wątpliwości, że z limitu 50 000 zł korzysta zarówno żona, jak i mąż.
Problem może pojawić się wtedy, gdy żadne z nich nie prowadzi firmy, natomiast wynajmują nieruchomość (np. lokal użytkowy, niemieszkalny) należącą do ich majątku wspólnego.
Wybór w dochodowym...
Przepisy o podatku dochodowym dają małżonkom w takiej sytuacji możliwość wyboru, które z nich będzie rozliczać się z fiskusem. Wystarczy tylko, że złożą odpowiednie oświadczenie, zgodnie z art. 8 ust. 3 i 4 ustawy o PIT oraz art. 12 ust. 6 i 7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
...także w VAT
Takiego przepisu nie znajdziemy w ustawie o VAT. Jednak i w tym wypadku organy podatkowe i sądy przyjmują, że małżonkowie mogą wybrać, który z nich będzie ponosić obowiązki z tytułu VAT. Jeśli tak zrobią, drugi małżonek nie będzie już rozliczać się z urzędem.
Jak stwierdziła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 31 stycznia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta