Za zgodą podwładnego wyślesz mu RMUA mejlem
Pracownikowi można przekazać imienny raport miesięczny w formie elektronicznej, jeśli to zaakceptuje. Dokument musi posiadać bezpieczny podpis elektroniczny
Pracodawcy nie muszą już przekazywać ubezpieczanym przez siebie podwładnym imiennych raportów miesięcznych ZUS RMUA w formie pisemnej. Tę zmianę w art. 41 ust. 8 wprowadziła nowelizacja z 17 października 2008 r. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 220, poz. 1418). Od tego roku każdy pracownik może otrzymać takie zestawienie w formie elektronicznej, ale pod dwoma warunkami.
Konieczna jest aprobata
Przede wszystkim podwładny musi się na takie rozwiązanie zgodzić. A zapewne nie wszyscy zatrudnieni będą chcieli skorzystać z nowej możliwości. Przepis nie wskazuje szczególnej formy zgody, może to więc być także dyspozycja ustna. Pracodawca we własnym interesie powinien jednak zadbać, aby podwładny złożył w tej sprawie pisemne oświadczenie. Warto, aby podał w nim adres mejlowy, na jaki chce otrzymywać zestawienia. Może to być zarówno służbowa, jak i prywatna skrzynka. Pracownik powinien zaś gromadzić ZUS RMUA w formie elektronicznej jako pliki w osobnym folderze. Może też je wydrukować i zbierać w formie papierowej. Oczywiście w interesie pracownika jest też weryfikowanie danych zawartych w otrzymywanych zestawieniach.
Trzeba mieć e-podpis
Jest jednak drugi warunek, bez którego przesłanie ZUS RMUA mejlem nie jest możliwe. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 47a ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dokumenty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta