Jak polski eksporter rozlicza się z VAT według nowych zasad
Rozszerzona definicja eksportu towarów, inny moment ujęcia VAT w deklaracji, zmienione warunki stosowania zerowej stawki – to najważniejsze nowości w rozliczeniu VAT, do których od 1 grudnia 2008 r. muszą się dostosować polscy eksporterzy
Do końca listopada 2008 r. za eksport towarów uważało się potwierdzony przez urząd celny wywóz towaru z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1 – 4 ustawy. Natomiast od 1 grudnia 2008 r. eksportem jest wspomniany wywóz towarów w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ustawy.
Nieodpłatna dostawa to też eksport
Efektem tej zmiany jest objęcie definicją eksportu towarów również wywozu towaru poza terytorium UE w ramach nieodpłatnej dostawy towarów (o której mowa w art. 7 ust. 2). Do 30 listopada 2008 r. za eksport towarów nie uznawało się np. wywozu towarów poza UE w ramach darowizny. Od 1 grudnia 2008 r. również w takich wypadkach będzie możliwe zastosowanie stawki 0 proc. VAT.
PrzykładPolska firma A przekazała nieodpłatnie rosyjskiej firmie Z dwie maszyny produkcyjne. Obie zostały wywiezione do Rosji.
Załóżmy, że:
- dostawa pierwszej maszyny nastąpiła w listopadzie 2008 r.
- nie będzie to eksport towarów, ponieważ do 30 listopada 2008 r. definicja eksportu towarów nie obejmowała nieodpłatnej dostawy towarów. Dostawa ta będzie wiec objęta stawką 22 proc. VAT;
- dostawa drugiej maszyny nastąpiła w grudniu 2008 r. – jeśli firma A będzie miała odpowiednie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta