System pomoże znaleźć i przestępcę, i świadka
Do Systemu Informacji Schengen będą mogły trafiać nie tylko dane osób poszukiwanych czy zaginionych, ale także np. świadków. O tym, czy ci ostatni znajdą się w bazie, zadecyduje prokurator, uwzględniając m.in. wagę i charakter sprawy
Będzie to indywidualna decyzja prokuratora – wszystko po to, aby nie zaśmiecać i zbytnio nie obciążać Systemu Informacji Schengen (SIS), który pomaga walczyć z przestępczością.
Jest dobrze, ale może być jeszcze lepiej – to opinia prokuratorów, którzy dziś korzystają z systemu. Przykładowo, zdarza się, że osoba, wobec której wydano europejski nakaz aresztowania (ENA), zbiegła do innego państwa, albo sąd, który nakaz stosował, podał jej nieaktualny adres (nie jest osobą poszukiwaną, bo adres jest znany).
Dzięki zmianom jej dane mają natychmiast trafiać do SIS. Uwagi prokuratorów uwzględniło Ministerstwo Sprawiedliwości i chce zmienić rozporządzenie, w którym jasno sprecyzowało, jak, kto i kiedy może z bazy korzystać oraz ją uzupełniać. Wszystko po to, aby poprawić skuteczność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta