Negatywny certyfikat pozwoli ci na kupno
Austriacki rynek inwestycji w nieruchomości jest wysoko ceniony zarówno przez inwestorów krajowych, jak i zagranicznych ze względu na swoją stabilność. Cudzoziemcy, zdobywając tzw. certyfikat negatywny, mogą bez przeszkód kupować mieszkania lub domy. Opłacalny jest wynajem
Rz: Jakie warunki musi spełnić cudzoziemiec, aby mógł stać się właścicielem nieruchomości w Austrii?
Joanna Czajkowska, Georg Konrad: Cudzoziemcy, co do zasady, potrzebują urzędowego zezwolenia. Z tego obowiązku zwolnieni zostali obywatele państw UE, którzy za pomocą tzw. certyfikatu negatywnego – tj. dokumentu potwierdzającego, że nie ma urzędowych przeciwwskazań do nabycia nieruchomości przez cudzoziemca – mogą wykazać swoją równorzędność z obywatelami Austrii.
Kto wydaje taki certyfikat? Czy trzeba za to zapłacić?
Certyfikat negatywny jest wydawany przez właściwy urząd gminy kraju związkowego lub miasta. Szczegółowe zasady nabywania nieruchomości przez cudzoziemców częściowo różnią się w poszczególnych krajach związkowych Austrii.
Koszty związane z postępowaniem o wydanie zezwolenia
są różne w zależności od kraju związkowego, np. w Wiedniu wynoszą ok. 100 euro. Maksymalny ustawowy czas trwania takiego postępowania to sześć miesięcy, jednak w praktyce większość postępowań trwa od dwóch do czterech tygodni.
Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?
W pierwszej kolejności należy się zapoznać z treścią prowadzonej dla konkretnej nieruchomości księgi wieczystej. Odpis księgi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta