Nie wymagaj, by kucharz w barze sushi był Japończykiem
Wobec kelnera lub kucharza możesz zastosować pracę zmianową z wydłużeniem dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin. Dzięki temu lokal będzie otwarty całą dobę
Uważaj jednak, by praca powyżej ośmiu godzin nie stała się regułą. Wydłużony dobowy wymiar czasu pracy trzeba zrekompensować krótszym wymiarem w innych dniach okresu rozliczeniowego lub innym dniem wolnym. Właściciel restauracji powinien zadbać o jej wystrój, lokalizację i atrakcyjne menu. To jednak nie wszystko. Przede wszystkim musi przestrzegać odpowiednich zasad BHP i nawet w najmniejszym barze wprowadzić system HACCP. Jednak, jak w każdym biznesie, 50 proc. sukcesu gwarantuje odpowiedni, zadowolony z pracy personel.
Ci ludzie pracują często ponad osiem godzin dziennie i niejednokrotnie w nocy. Jak zatem ich zatrudnić, by nie naruszyć przepisów o czasie pracy? Czy kucharzowi albo kelnerom wolno zaproponować umowę cywilnoprawną? Czy w ofercie pracy na te stanowiska wolno zastrzec, że poszukujemy tylko jaroszy, a do robienia sushi jedynie Japończyków? Dziś podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać, prowadząc lokal gastronomiczny.
Liczy się talent
Ogłoszenia o pracę na stanowisko kucharza i kelnera nie są specjalnie skomplikowane. Zdarza się jednak, że właściciel restauracji stawia kandydatom do pracy określone wymogi. Chce przykładowo, by taka osoba miała odpowiednie wykształcenie gastronomiczne. Tymczasem z przepisów nie wynika, że bez niego praca w gastronomii jest zabroniona. Zdarza się i tak, że ogłoszenia o pracę są kierowane do osób o określonej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta