Jak zaokrąglamy należny VAT
W jaki sposób zaokrąglić kwotę podatku należnego‚ gdy jest ona ułamkiem najmniejszego nominału waluty‚ w której dokonywana jest płatność?
Tę kwestię rozstrzygnął Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 5 marca 2009 r. w sprawie JD Wetherspoon Plc. (C 302/07).
Stwierdził‚ że ponieważ prawo wspólnotowe nie określa wyraźnej metody zaokrąglania kwot VAT‚ ustalenie zasad i metod należy do poszczególnych państw członkowskich. Przywołując wyrok w sprawie Koninklijke Ahold (C-484/06)‚ wydany 10 lipca 2008 r.‚ Trybunał podkreślił‚ że określając metodę zaokrąglania podatku‚ państwa członkowskie muszą przestrzegać zasad rządzących wspólnym systemem VAT‚ zwłaszcza zasady neutralności podatkowej oraz zasady proporcjonalności.
Nie ma jednej metody
Trybunał zaznaczył‚ że nie wymagają one stosowania szczególnej metody zaokrąglania kwoty VAT. Jedynym warunkiem powinna być gwarancja‚ że kwota otrzymana przez organ podatkowy z tytułu należnego VAT będzie dokładnie odpowiadała kwocie zadeklarowanej na fakturze i zapłaconej podatnikowi przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta