Firma musi płacić fiskusowi za imprezy integracyjne
Firma, która organizuje spotkanie dla pracowników, raczej nie będzie miała problemu z zaliczeniem wydatków do kosztów. Z najnowszych interpretacji ministra finansów wynika jednak, że zatrudnieni uzyskują wtedy przychód, od którego powinni zapłacić podatek
Jeszcze trzy, cztery lata temu ani fiskus, ani pracodawcy nie mieli wątpliwości, że w sytuacji, gdy nie wiadomo, kto i jak wysokie świadczenie uzyskał, nie należy naliczać podatku. Nikt nie pobierał więc pracownikom podatku z tego tytułu, że wzięli udział w imprezie integracyjnej. Po pierwsze zwykle nie wiadomo, kto rzeczywiście na nią przyszedł, a po drugie, ile zjadł i wypił.
Urzędy zmieniają zdanie
Niestety fiskus czasem zmienia zdanie, mimo że brzmienie przepisów od lat jest takie samo. Tak było w przypadku przyznawanych pracownikom pakietów medycznych oraz organizowania przez pracodawcę dojazdu do pracy. Kolejny przykład to próba opodatkowania udziału pracowników w imprezie integracyjnej. Odpowiedzi takiej udzieliła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 7 listopada 2008 r. (PPB2/415-1159/08-5/AK).
Firma, która wystąpiła z pytaniem, wyjaśniała, że bardzo często nie jest w stanie przypisać pracownikowi wartości świadczenia, które ten faktycznie otrzymał podczas imprezy integracyjnej o charakterze rekreacyjnym. Jej zdaniem sytuacja taka na miejsce nawet wtedy, gdy kalkulacja ogólnej ceny imprezy organizowanej przez firmę zewnętrzną polega na pomnożeniu przewidywanej liczby uczestników oraz stawki za osobę. To dlatego, że nie przekłada się na faktycznie otrzymany przez pracownika przychód. Jeden z pracowników może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta