Naprawy gwarancyjne i roboty poprawkowe to także koszty działania firmy
W zależności od tego, czy mamy do czynienia z usuwaniem usterek w ramach gwarancji‚ czy z robotami poprawkowymi‚ różny może być moment ujęcia wydatków z tym związanych w kosztach podatkowych
Po sprzedaży wyprodukowanych towarów lub zakończonej inwestycji firmy narażone są na ponoszenie w okresie gwarancji wydatków związanych z usuwaniem usterek i wad sygnalizowanych przez nabywcę.
Koszty napraw gwarancyjnych są oczywiście kosztem uzyskania przychodów. Potwierdzają to organy podatkowe (np. interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie z 19 marca 2007 r.‚ PDIII/423-1/3/1/07). Także minister finansów w piśmie z 5 maja 1997 r. (PO 3-MD-722-114/97) stwierdził‚ że koszty robót poprawkowych związanych z usunięciem wad (naprawy) w ramach gwarancji lub rękojmi‚ jako koszty bezpośrednio związane z osiągnięciem przychodów‚ niewymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów.
Kiedy nie potrącimy
Za koszt uzyskania przychodu nie uważa się jedynie:
- kar umownych i odszkodowań z tytułu wad wykonanych robót i usług oraz zwłoki w usunięciu wad wykonanych robót i usług‚ tj. wydatków będących swego rodzaju sankcją (art. 16 ust. 1 pkt 22...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta