Przedsiębiorca może wnieść sprzeciw i wstrzymać kontrolę podatkową
Sprzeciw to nowa broń przedsiębiorcy kontrolowanego przez fiskusa. Warto jeszcze przed kontrolą wiedzieć, kiedy można z niej skorzystać i w jakich sytuacjach
W czasie kontroli nie będzie czasu na uczenie się obowiązujących tu reguł. Na wniesienie sprzeciwu są tylko trzy dni.
Sprzeciw jest wnoszony na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (dalej uosdg). To nowa sytuacja dla przedsiębiorców kontrolowanych przez organy podatkowe, muszą bowiem nauczyć się korzystać z przepisów kolejnej ustawy.
Ile czasu na rozpatrzenie
Wniesienie sprzeciwu powoduje wstrzymanie czynności kontrolnych. Rozpatrywanie sprzeciwu trwa tylko trzy dni, ale uwzględnijmy jeszcze czas na doręczenie rozstrzygnięcia urzędu do firmy oraz nasze prawo do wniesienia zażalenia na postanowienie o kontynuowaniu kontroli. W ten sposób można opóźnić czynności kontrolne o mniej więcej tydzień do dwóch tygodni. Trzeba pamiętać, że skutku zawieszenia nie osiąga się z chwilą wniesienia do np. urzędu skarbowego sprzeciwu z uzasadnieniem. Niezbędne jest też doręczenie kontrolerom zawiadomienia o wniesieniu sprzeciwu. Decydując się na sprzeciw tylko po to, aby odroczyć przeprowadzenie czynności kontrolnych, trzeba pamiętać o tym, że fiskus ma możliwość zabezpieczenia dowodów. Organ kontroli może to zrobić, jeśli dowody mają związek z przedmiotem i zakresem kontroli. Zabezpieczone mogą być dokumenty, informacje, próbki wyrobów oraz inne nośniki informacji, jeżeli są lub mogą być dowodem w toku kontroli.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta