Wspólna nazwa, zróżnicowane strategie inwestycyjne
Inwestycja w obligacje za pośrednictwem funduszu jest prostsza i wygodniejsza niż bezpośredni zakup papierów na giełdzie. Trudniej jednak przewidzieć jej rentowność
Zakup jednostek funduszu dłużnego jest wygodną formą lokowania pieniędzy w obligacje skarbowe. Inwestor nie jest ograniczony ani wielkością nominałów poszczególnych papierów, ani terminami ich emisji i wykupu. Jednostki funduszu można kupić i umorzyć w dowolnym czasie. Dodatkowo zyskuje się dostęp do obligacji hurtowych, z których każda kosztuje ok. 1000 zł. Tymczasem minimalna kwota inwestycji w fundusz dłużny to najczęściej od 100 do 1000 zł, przy czym kupując nawet jedną jednostkę, ma się udział w zróżnicowanym portfelu, składającym się z różnych papierów.
Inwestor korzystający z pośrednictwa towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) ponosi dwa rodzaje kosztów. Pierwszy to opłata dystrybucyjna, pobierana przy zakupie jednostek (znacznie rzadziej przy umorzeniu). Jej wysokość zależy od wpłacanej kwoty. Inwestując kilka tysięcy złotych w fundusz papierów dłużnych, trzeba się liczyć z prowizją, zwykle 1 – 2 proc. Opłaty tej można uniknąć, korzystając z usług wybranych dystrybutorów (np. platforma transakcyjna mBanku).
Drugi, znacznie mniej widoczny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta