Jeśli kontrahent nie zapłacił, zalicz wierzytelność do kosztów
Co zrobić z należnością, której nie możemy ściągnąć od klienta? Utworzyć odpis aktualizujący, udokumentować jej nieściągalność, umorzyć lub sprzedać
Te działania pozwolą zaliczyć wierzytelność do podatkowych kosztów. Oczywiście jeśli wcześniej była wykazana jako przychód należny.
Musimy pamiętać, aby się nie przedawniła, wtedy bowiem nie odliczymy kosztu (art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o CIT).
Postanowienie komornika...
Wierzytelność może być zaliczona do kosztów, gdy była uprzednio zarachowana jako przychód należny, a jej nieściągalność została odpowiednio udokumentowana (art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a) w związku z ust. 2 ustawy o CIT). Aby udokumentować nieściągalność wierzytelności, trzeba mieć:
- postanowienie o nieściągalności, uznane przez wierzyciela, wydane przez organ postępowania egzekucyjnego, albo
- postanowienie sądu o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości lub o umorzeniu postępowania upadłościowego, obejmującego likwidację majątku, gdy majątek nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania, lub o ukończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku, albo
- protokół sporządzony przez podatnika stwierdzający, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby nie niższe od jej kwoty.
Postanowienie o bezskuteczności egzekucji wobec dłużnika dotyczące części wierzytelności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta