Warunki porozumienia ustalają strony
Zmiana treści angażu może nastąpić w drodze porozumienia pracodawcy i pracownika. Dopuszczalność jego zawierania nie budzi wątpliwości, mimo że brak jest w kodeksie pracy przepisu wyraźnie zezwalającego na jego dokonywanie
Porozumienie zmieniające jest dwustronną czynnością prawną obejmującą zgodne oświadczenie woli pracodawcy i pracownika w przedmiocie zmiany treści stosunku pracy lub podstawy jego nawiązania.
Bardzo ważną kwestią jest, aby modyfikacja treści umowy o pracę była zaakceptowana przez obydwie strony stosunku pracy. Odrzucenie przez podwładnego oferty szefa dotyczącej zmiany warunków pracy i płacy w trybie porozumienia zmieniającego nie jest, tak jak to ma miejsce przy wypowiedzeniu zmieniającym, poddane żadnym rygorom. Dotyczy to zarówno formy, jak i terminu. Ponadto nigdy nie prowadzi do rozwiązania umowy o pracę. W sytuacji gdy pracownik nie zgodził się na propozycję, stosunek pracy trwa nadal na dotychczasowych warunkach.
Każdy kontrakt ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta