Zeszłoroczny wypoczynek nawet w lipcu
Mimo powszechnej opinii 31 marca nie jest ostatnim dniem na wykorzystanie zaległości urlopowych. Zatrudniony może je równie dobrze odebrać w wakacje
– Pracownik odmawia pójścia na zaległy urlop wypoczynkowy. Mówi, że wykorzysta go w czerwcu lub w lipcu, kiedy będzie ładna pogoda. Czy w tej sytuacji, nie mając podania podwładnego, mogę mu sam wyznaczyć termin wypoczynku, w ostatnim tygodniu marca? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo Sąd Najwyższy pozwala wysyłać podwładnych na zaległe urlopy bez ich zgody, ale inspekcja pracy nie.
Terminy na piśmie
Nie udzielając pracownikowi urlopu wypoczynkowego, jeżeli było to możliwe, pracodawca naraża się na karę grzywny. Takie działanie jest bowiem traktowane jako wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym (art. 282 § 1 pkt 2 k.p.). W związku z tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta