Można oddelegować załogę do pracy w innej firmie
Wielu pracodawców obecnie jest zmuszonych do czasowego ograniczenia działalności z powodu utraty płynności. Zamiast jednak zwalniać swoich pracowników i likwidować firmy, mogą na jakiś czas „wypożyczyć” ich innemu zakładowi
Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Pozwala na to art. 1741 kodeksu pracy (k.p.). Wskazuje jednak, że jest to możliwe wyłącznie za zgodą podwładnego wyrażoną na piśmie.
1 znajdź chętnego
Pierwszym krokiem jest znalezienie firmy zainteresowanej czasowym zatrudnieniem pracowników innego przedsiębiorcy. Zakłady funkcjonujące na danym terenie zazwyczaj znają firmy o podobnym profilu działalności znajdujące się w okolicy. Mają więc świadomość, kto mógłby być zainteresowany wypożyczeniem pracowników. W praktyce forma ta jest często wykorzystywana przez pracodawców stale współpracujących ze sobą, gdy dla wykonania zwiększonych zadań jednego z nich drugi udziela mu wsparcia kadrowego.
Warto jednak pamiętać o tym, że przepisy, choć pozwalają pracodawcy wypożyczać pracowników, nie mogą być wykorzystywane w celu prowadzenia swoistego pośrednictwa pracy. Zgodnie bowiem z art. 22 k.p. przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta